Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:

Zasady łączenia win i potrawPrzez całe lata dobór wina do potraw należał do specjalistów. Znawcy udzielali porad kształtowali smak, orzekali co wypada a co nie. Jednym słowem kreowali coś w rodzaju kulinarnej etykiety. Jednak w miarę jak wino przestaje być napojem wyłącznie świątecznym i coraz powszechniej gości na naszych stołach, zaczynają dochodzić do głosu gusty konsumentów. Staje się jasne, że wino i potrawy, a przede wszystkim ich harmonia ma sprawiać radość pijącemu, a nie autorom podręczników savoir vivre'u. Powoli odchodzi się więc od stałych i niezmiennych zasad, na rzecz pełnej swobody wyboru.
W gastronomii niekoniecznie chcemy kontemplować wino. Przy stole pełni ono często rolę przyprawy, wzbogacającej podawane potrawy. Czego innego więc szukamy w takich winach. Nie zawsze najistotniejsza będzie tu, tak ceniona przy degustacji, równowaga. Ważna może być zwłaszcza tak często lekceważona kwasowość. Pamiętam jak kiedyś w Bretanii, przyjaciele podali wino od którego zawsze starałem się trzymać z daleka, a mianowicie gros plant. To nieznośnie kwaśne wino zazwyczaj uważałem za niepijalne. Tymczasem podane do surowych ostryg było znakomite. I bądź tu mądry.
Istnieją oczywiście pewne wskazówki ułatwiające, zwłaszcza początkującym amatorom wina, poruszanie się w świecie gastronomii i pozwalające uniknąć ewidentnych pułapek. Są przy tym pewne sprawdzone połączenia kulinarne, których warto, choć nie bezwarunkowo, przestrzegać.
Jeśli chodzi o lekkie wina białe takie jak: chablis, muscadet, alzacki, i nie tylko, riesling lub pinot blanc, włoskie orvieto, soave lub frascati, najlepiej pasują one do lekkich ryb takich jak sola, »<<< [1] 2 3 >>>

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).